Біостимулятори
Високі технології ХХІ століття
Урожайність і якість продукції рослинництва турбують як керівника держави, області, району, так і рядового агронома, механізатора, комбайнера, що особливо важливо в умовах реформування агропромислового сектора економіки та адаптації його до вимог європейської спільноти. У вирішенні проблеми екологізації сільськогосподарського виробництва плідно працюють вчені Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, Міжвідомчої науково-технологічного центру «Агробіотех» НАН і МОН України.
За останні 25 років українськими вченими створено і досить глибоко вивчено широкий спектр регуляторів росту рослин - синтетичних аналогів фітогормонів, біотехнологічних продуктів життєдіяльності грибів-ендофітів, отриманих з кореневої системи лікарських рослин, а також композицій регуляторів росту рослин. Створення РРР з біозахисним ефектом є новим напрямком у формування підходів до захисту рослин та обумовлене проведеними дослідженнями та розкриттям механізму дії нових РРР. Активізація синтезу в рослинах сайленсінгових miРНК, комплементарних до mРНК шкідника, сприяє загибелі патогену. В основу створення препаратів покладено синергетичний ефект взаємодії продуктів біотехнологічного культивування грибів мікроміцетів з кореневої системи женьшеню і продуктів життєдіяльності бактерій Streptomyces Аvermetilis - аверсектина.
Що ж означає набір слів «регулятори росту рослин», який все частіше з’являється на сторінках преси?
З біологічної точки зору це означає гармонізацію біологічних процесів в рослині, які регулюються співвідношенням різних типів ендогенних фітогормонів на різних етапах росту. Таким чином, регулятори росту рослин сприяють реалізації програми розвитку закладеної в геномі рослини природою або селекційним процесом. Беручи до уваги, що селекційний процес є тривалим, а умови розкриття потенційних можливостей сорту не можуть бути реалізовані в повному обсязі через несприятливі природно-кліматичні умови, пестицидні навантаження, антропогенні фактори, в цих умовах очевидна необхідність пошуку регуляторних сполук, близьких за властивостями до ендогенних фітогормонів, які виконували б регуляторну функцію як адаптогени, тобто дозволяли в конкретних умовах найбільш ефективно реалізовувати генетичний потенціал рослини.
Регулятори росту рослин - відповідають сучасним світовим вимогам. Препарати екологічно безпечні, низьковитратні (20-250 мл препарату для обробки 1 тонни насіння або 15-50 мл для обприскування 1 гектара посівів), енергозберігаючі – їх застосування збігається з існуючими агрозаходами, а одна вкладена грошова одиниця окупається десятками одиниць за рахунок збільшення врожаю і поліпшення якості продукції.
- При використанні регуляторів росту рослин в зоні проростання зерна активізується розвиток багатьох екологотрофічних груп мікроорганізмів, а також відбуваються процеси новоутворення гумусових сполук, як показали фахівці Інституту мікробіології та вірусології НАН України (д.б.н. Іутинська Г.О.). Роль регуляторів росту обумовлена як прямою дією на мікробні групи, так і впливом через кореневу систему рослин, розвиток якої збільшується на 15-17% з підвищенням споживання елементів живлення за рахунок підвищеної кількості кореневих волосків. При використанні біостимуляторів для передпосівної обробки насіння спільно з сучасними протруйниками зменшується токсична дія пестицидів на рослину без зниження захисного ефекту.
- Вчені Інституту фізіології рослин і генетики НАН України (д.б.н Яворська В.К., Мусіяка В.К.) вперше показали наявність антимутагенної дії природних біостимуляторів на кореневих меристемах гороху і пшениці. Показано зниження спонтанного мутагенезу в два рази за дією гербіциду трефлан.
- Вчені Уманської державної аграрної академії (проф. Грицаєнко З.М.) за завданням Міністерства аграрної політики України протягом 15 років вивчали ефективність використання регуляторів росту з сучасними гербіцидами при вирощуванні озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, сої, гороху та показали екологічну доцільність і економічну ефективність застосування вказаних елементів технологій. У тій же академії (к.б.н. Меркушина А.С.) отримані унікальні результати щодо впливу регуляторів росту на рослини гороху 3-х сортів. Показано прискорення розвитку рослин, збільшення товщини епідермісу та інших клітин і фрагментів листової пластинки, що мало вплив на зменшення кількості пошкоджень рослин різними "гороховими" шкідниками, а враховуючи, що багато хто з них є носіями інфекцій, стає зрозумілим механізм опосередкованої захисної дії і, як наслідок, підвищення врожаю і його збереження.
- Зазначені ефекти були підтверджені фахівцями Львівського державного університету (проф. Терек О.І.), які показали зміни ендогенного фітогормонального стану рослинної клітини під впливом, створених в Україні біостимуляторів. Розбіжність фаз розвитку рослини і шкідника, листкової поверхні і складу мембрани, не сприйняття рецепторів клітин до патогенів призводить до підвищення стійкості рослин до хвороб і шкідників.
- Наукові дослідження фахівців Інституту землеробства УААН (д.б.н Дегодюк Е.Г.) біостимуляторів в зоні Полісся і Лісостепу України показали, що на ґрунтах забруднених радіонуклідами, надходження іонів радіоцезію в продукцію рослинництва зменшується в 2 рази.
- Українською агроекологічною академією (м. Житомир к.с-г.н. Зінченко В.А.) показано зменшення надходження радіонуклідів в бульби картоплі на 27-33% під впливом природних і композиційних біостимуляторів.
Додаткова інформація в презентації.